بازدید 10 1396/07/27
آخرین وضعیت صادرات صنایع غذایی


❇️آخرین وضعیت صادرات صنایع غذایی/ هشت گروه رشد و سه گروه افت داشته‌اند


طبق تازه ترین تحویل آماری وضعیت صادرات اقلام عمده گروه صنایع غذایی هشت گروه دارای رشد ارزش دلاری بوده‌اند و سه گروه غذایی با کاهش ارزش دلاری طی ۱۱اه سال ۱۳۹۵ نسبت به مدت مشابه  سال  مواجه شدند.
محصولات متنوع صنایع غذایی به جهت ایجاد ارزش افزوده بالاتر نسبت به محصولات کشاورزی، دارای مزیت بیشتری در صادرات هستند. بنابراین صادرات محصولات صنایع غذایی کشور طی ۱۱ماه سال ۱۳۹۵ در مقایسه با سال ۱۳۹۴ با افزیش ۷.۷ درصدی در ارزش به رقمی معادل ۱۸۷.۶ میلیون دلار  و از نظر وزنی ۱۰۷۲ هزار تن رسیده است.
طی ۱۱ماه  گذشته هشت گروه دارای رشد ارزش  دلاری بوده‌اند که شامل صنعت روغن نباتی،   اسانس و عرقیات، آب‌معدنی و آشامدینی، محصولات خوراکی گوناگون، فراورده‌های غلات، بیسکوییت، نان، شیرینی، فراورده‌های لبنی، خمیرهای غذایی، ماکارونی و خمیر مایه و در مقابل طی این مدت سه گروه با کاهش ارزش دلاری مواجه شدند که شامل کمپوت وکنسرو، کنستانتره، آب میوه و عسل هستند.
طی این مدت در مقایسه با ۱۱ماهه سال پیش از آن روند صادرات کمپوت و کنسرو ۵ درصد کنستانتره و آب میوه ۲۹ درصد و عسل ۱۶درصد کاهش داشته اند و در مقابل آن  فراورده‌های  لبنی ۱۸.۱ درصد فراورده های غلات ۴ درصد بیسکوییت نان و شیرینی و انواع شکلات ۱۰ درصد، خوراکی‌های گوناگون ۲۱ درصد آب معدنی و آشامدینی ۶.۱ درصد روغن نباتی ۱۶درصد اسانس و عرقیات ۲۴ درصد و خمیرهای غذایی، ماکارونی و خمیر مایه ۰.۶ رشد صادراتی را نشان می دهند.
🔹فراورده‌های لبنی
با توجه به ارتقا سطح کیفی تولیدات لبنی کشور و انطباق با استانداردهای بازار هدف ورفع موانع صادراتی و روان سازی فرایندهای صارات محصولات لبنی طی ۱۱ ماه سال ۱۳۹۵ از نظر ارزشی جمعا به میزان۵۷۶.۶میلیون دلار به وزن ۳۵۸ هزار تن بوده که نسبت به مدت مشابه سال ۱۳۹۴ به ترتیب از نظر ارزشی معادل ۱۸.۱ درصد و از نظر وزنی با ۹.۳ درصد افزایش صادرات روبرو بوده است.
🔹 انواع بیسکوییت، نان شیرینی و انواع شکلات
طی ۱۱ماهه سال ۹۵، ۱۷۷ هزار تن انواع شیرینی، شکلات و بیسکوییت به ارزش ۴۴۴ میلیون دلار به خارج از کشور صادر شده است که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل از نظر  ارزشی ۱۰ درصد و به لحاظ وزنی با ۲.۵ درصد افزایش صادرات روبرو بوده و عمده بازارهای هدف کشورهای عراق و افغانستان هستند.
🔹انواع کمپوت و کنسرو
طی ۱۱ماهه سال ۱۳۹۵ صادرات انواع کمپوت و کنسرو به لحاظ ارزشی معادل ۱۸۱.۱ میلیون دلار و از نظر وزنی ۷۲هزار تن بوده است که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل از نظر ارزشی ۵درصد کاهش یافته و از نظر وزنی ۳۳ درصد افزایش را نشان می دهد بنابراین با توجه به تولید محصولات مرغوب از مرکبات و تامین مواد اولیه تولید با قمیت‌های متعادل زمینه رشد صادراتی این بخش از صنعت غذایی کشور فراهم خواهد شد.
🔹 قند و شکر و فراورده‌های آن
طی ۱۱ماهه سال ۱۳۹۵ صادرات قند وشکر و فراورده‌های آن به ارزش ۲۳ میلیون دلار و به میزان ۳۰ هزار تن بوده است که در مقایسه با مدت مشابه سال ۱۳۹۴ به لحاظ ارزشی تغییری نداشته وبه لحاظ وزنی با افزایش یک درصدی در صاردات روبه رو بوده است. لازم به ذکر است که کاهش و یا کندی روند این بخش از صنعت به دلیل محدودیت های ورود موقت شکر خام و همچنین بالا بودن قمیت‌ تحویلی از سوی دولت به بخش‌های تولیدی طی شش ماهه سال ۹۵ بوده و این امر موجب افزایش قیمت تمام شده محصول نهایی شده که توان رقابت پذیری در بازار هدف را از تولیدات صادراتی کشور ربوده تا موارد صادر شده مشمول اخذ مجوز موردی و یا موارد تجارت آزاد شوند.
🔹روغن نباتی
صادرات روغن نباتی طی ۱۱ماهه سال ۹۵با توجه به محدودیت ورود موقت روغن خام تسویه نشده و محدویت ورود روغن پالم جهت استفاده در روغن  توانسته است به لحاظ ارزشی معادل ۷۰ میلیون دلار واز نظر وزنی ۴۷ هزار تن صاردت داشته که طی مدت مشابه  ۱۶ درصد افزایش ارزشی و ۴۱ درصد افزایش وزنی صادراتی داشته باشد.
🔹محصولات صنعت آرد
طی ۱۱ ماه سال ۹۵ صادرات محصولات صنعت آرد بر اساس ارزشی معادل ۷۶.۶ میلیون دلار و از نظر وزنی ۵۴.۲ هزار تن بوده که در مقایسه در مدت مشابه سال قبل از ۴درصد رشد ارزشی  و ۱.۶ درصد رشد وزنی برخوردار بوده است. ممنوعیت واردات گندم و غیر فعال بودن ۴۵ درصد از کارخانجات تولید آرد در کشور از جمله موانع مهم در امر تولید آرد صادراتی در کشور به حساب می َآیند که قیمت نهایی تمام شده در ایران با  توجه به گندم تحویلی به کارخانه‌جات مانع  حضور در بازاهای هدف با قمیتی رقابتی استامروز 1 مرداد ماه 1397

چناچه شما دارای نرم افزار بارکد خوان در گوشی هوشمند خود هستید به راحتی می توانید با اسکن این کد به آدرس این صفحه دسترسی داشته باشید.

  • Condition image
  • دمای هوا

    loading...

  • وضعیت هوا

    loading...